آخرین اخبار، تحولات و واکنش ها به حمله آرامکو در عربستان/ادامه اتهام زنی های مقامات سعودی و آمریکایی علیه ایران/ تلاش بن سلمان برای تحریک جهان علیه ایران


شفقنا-  پیامدها و پس لرزه های حمله کاری روز شنبه نیروهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان همچنان ادامه دارد و در تازه ترین واکنش های سعودی به این حملات، مقامات این کشور ایران را به دست داشتن آن متهم کردند.

به گزارش شفقنا، اتهام زنی های بی اساس عربستان سعودی علیه ایران در حالی مطرح می شود که هیچ گونه تحقیقاتی در این زمینه انجام نداده و بدون هیچ مدرک و استنادی به این اتهام ها دامن می زند.

آخرین تحولات و اخبار مربوط به این حمله در زیر می آید:

پلتیکو: انزوای ائتلاف کوچک آمریکایی-سعودی علیه ایران/ متحدی برای پاسخ متقابل به حملات آرامکو وجود ندارد

نشریه پلتیکو در مطلبی با اشاره به رویکردی که واشنگتن و ریاض علیه ایران در پیش گرفته اند،‌ نوشت آنها نتوانسته اند کشورهای زیادی را با خود همراه کنند بنابراین ائتلاف کوچکی در این زمینه تشکیل داده اند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از پلتیکو، در ادامه این یادداشت که به قلم ویزلی مورگان نگاشته شده،‌آمده است: ایالات متحده و عربستان سعودی چنانچه بخواهند پاسخی به حملات اخیر به تاسیسات نفتی سعودی ها بدهند،‌ فاقد هرگونه متحد واقعی هستند. همین امر تردید درباره اینکه آیا دولت ترامپ می تواند هرگونه ائتلافی برای اقدام نظامی در منطقه تشکیل دهد،‌را ایجاد کرده است.

این حملات، تولید نفت عربستان را فلج کرده و عامل یکی از بزرگترین اختلالات نفتی در چند دهه اخیر به شمار می آید. اما د رحالی که مارک اسپر،‌ وزیر دفاع آمریکا در توئیتر خود نوشت که آمریکا در حال کار با شرکای خود است تا به این حمله بی سابقه رسیدگی کنند،‌ دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خروج یکجانبه از توافق هسته ای ایران و اعمال مجدد تحریم ها علیه این کشور، متحدان واشنگتن را از خود رانده است. وی پیش از این نتوانسته بود متحدانی را برای ائتلاف محافظت از ناوبری در خلیج فارس با خود همراه سازد.

ایلان گلدنبرگ، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما که در پنتاگون نیز در زمینه سیاست گذاری در قبال ایران نیز فعال بود، در خصوص ابتکار تشکیل ائتلاف برای امنیت ناوبری که آن را «تاسف بار» نامیده بود ،‌ اظهار داشت: در یک دولت عادی، ما باید بتوانیم در چنین شرایطی ۴۰ تا ۵۰ دولت را با خود همراه کنیم اما ما نمی توانیم چرا که هیچ یک از این دولت ها اعتمادی به دونالد ترامپ ندارند و همه فکر می کنند که وی قصد دارد آنها را به جنگ بکشاند.

پلتیکو: انزوای ائتلاف کوچک آمریکایی-سعودی علیه ایران/ متحدی برای پاسخ متقابل به حملات آرامکو وجود ندارد

موج بی‌اعتمادی به ترامپ در میان متحدان واشنگتن/ تجربه تلخ عراق مانع جنگ با ایران

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در مقاله ای تجربه شکست تلخ در عراق را یکی از عوامل کلیدی در انزوای دولت ترامپ برای تشکیل ائتلافی جنگی علیه ایران دانست.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا،‌در ادامه این یادداشت آمده است: پس از تجربه تلخ عراق، برای رییس جمهور آمریکا دشوار است بار دیگر متحدان خود را متقاعد کند که وارد خطر جنگ دیگری در خاورمیانه شوند. شواهر غیرقابل انکاری نیز برای اثبات این امر وجود دارد که تلاش را برای آقای ترامپ نیز دشوار کرده است. برای رییس جمهوری که ارتباط اندکی با واقعیات دارد و روابطش با متحدانش نیز مسموم است،‌ حمله به تاسیسات نفتی سعودی ها می تواند یک چالش محسوب شود:‌ چگونه می تواند ثابت کند که ایران دست پشت پرده این حملات بوده و جهان را برای پاسخ دادن به این کشور بسیج کند.

رئیس جمهور ترامپ اکنون باید با این مشکل مقابله نماید زیرا این امر یکی از مهمترین تصمیمات امنیت ملی ریاست جمهوری وی محسوب می شود. وی تقریبا در چند روز یا هفته آینده با این واقعیت روبرو می شود که بخش اعظمی از کشورها ـخشمگین از توئیت ها،‌سخنان،‌ دروغ ها و تهمت های وی ـ احتمالا تمایلی نداشته باشند که به ادعاهایی که مایک پمپئو وزیر خارجه و سایر مقامات کاخ سفید درباره دخالت ایران در انجام حمله به تاسیسات نفتی عربستان مطرح کرده اند،‌ تن دهند.

خبر اصلی را در نیویورک تایمز ببینید

استاد دانشگاه آکسفورد: در نخستین روزهای جنگ احتمالی با ایران، منطقه متحمل تریلیون‌ها دلار خسارت می‌شود

پرفسور «فرهنگ جهان‌پور» می‌گوید اگرچه اخراج بولتون تاثیر چندانی در سیاست خارجی آمریکا ندارد، اما حمله به آرامکو لزوم پرهیز همه طرفین از جدال و تاسی به واقع‌گرایی را بیش از پیش نمایان کرد.

روایت‌ها از دلایل اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید متفاوت است. اما همه آنها یک گمانه‌زنی را بیش از پیش تقویت می‌کند: در نبود باز شکاری کاخ سفید، شانس پیشبرد رویکرد دیپلماتیک در مناقشه ایران-آمریکا افزایش چشمگیری می‌یابد.

اما با توجه به واکنش مغرضانه مقامات آمریکا به حملات پهپادی «آرامکو»، میل شدید دولت ترامپ برای تداوم کارزار فشار حداکثری علیه ایران و اصرار طرف مقابل به مقاومت در برابر خواسته‌های وی، فرضیه آسان شدن امور با اخراج بولتون تا چه حد صحت دارد و چشم‌انداز مذاکره تهران-واشنگتن از این منظر چگونه است؟

به گزارش شفقنا، گفت و گوی پروفسور فرهنگ جهانپور استاد دانشگاه آکسفورد با مهر را در ادامه می خوانید:

وی به تدریس در دانشگاه های «کمبریج» و «آکسفورد» مشغول است. وی همچنین استاد دوره های آنلاین در دانشگاه های «آکسفورد»، «ییل» و «استنفورد» است. جهانپور بورس یک ساله فرصت مطالعاتی در دانشگاه «هاروارد» را داشته و طی ۲۸ سال گذشته به تدریس در رشته سیاست‌های خاورمیانه در بخش تحصیلات تکمیلی دانشگاه «آکسفورد» مشغول بوده است.

*ارزیابی شما از اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید چیست؟ آیا با رفتن وی جناح جنگ ‌طلب به اقلیت تبدیل می‌شود؟

همانطور که معروف است؛ جان بولتون یکی از تندروترین مسئولان دولت فعلی واشنگتن بود. حتی در دوره جرج دبلیو بوش و زمانی که به واسطه حملات ۱۱ سپتامبر یک حس قوی ناسیونالیستی و میل به انتقام‌جویی از عوامل جنایت شکل گرفت، کنگره آمریکا از تأیید نامزدی بولتون به عنوان سفیر این کشور در سازمان ملل امتناع کرد و وی تنها برای یک دوره کوتاه در بازه تعطیلی و بازگشایی کنگره، عهده‌دار این سمت بود.

بولتون هیچگاه درگیر جدالی نمی‌شد که به آن راضی نبود و همواره نه تنها در قبال ایران، بلکه در قبال چین، روسیه، کره شمالی وحتی اتحادیه اروپا نیز سیاست‌های به شدت خصمانه‌ای داشت. سیاست اصلی وی مبتنی بر «اول بمباران کن، بعداً بپرس» بود.

او مردی بود که در رأس کودتای شدیداً ناکام علیه نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا قرار داشت. همان کودتایی که دولت آمریکا را به شدت مضطرب کرد حال آنکه شاید به تقویت مادورو منجر شد.

بولتون با اظهار اینکه تنها توافق مورد رضایت با کره شمالی مبتنی بر مدل لیبی است – مدلی که بر حسب آن معمر قذافی برنامه هسته‌ای ناچیز خود را رها کرد و بعد مورد حمله و قتل قرار گرفت- این توافق را به فنا داد.

در یادداشتی که بولتون در فوریه ۲۰۱۸ برای وال استریت ژورنال با عنوان «دلیل حقوقی برای حمله پیشدستانه علیه کره شمالی» نوشت، این گونه استدلال کرد که تهدید کره شمالی قریب‌الوقوع است و آمریکا باید پیش از آنکه خیلی دیر شود؛ حمله پیشگیرانه‌ای را تدارک ببیند.

قطعاً وی نیروی محرک اصلی در لغو معاهده برجسته INF (منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد) بود که از سوی ریگان و گورباچوف امضا و مانع از توسعه تسلیحات هسته‌ای میان‌برد از سوی ۲ ابرقدرت شد که ممکن بود وقوع جنگ هسته‌ای را محتمل‌تر کنند حال آنکه این (فاجعه) دامن اروپا را هم می‌گرفت. لغو این معاهده جهان را به مکانی به مراتب خطرناک‌ تر تبدیل کرده است.

آخرین تیر ترکش وی موضع‌گیری خصمانه در قبال طالبان و افغانستان بود. آمریکایی‌ها بیش از ۱۸ سال و با تحمیل ده‌ها هزار تلفات به هر ۲ طرف آن هم با صرف هزینه‌ای بیش از یک تریلیون دلار، در این کشور جنگیده‌اند. نتیجه آن شد که طالبان همچنان شورشی است و بیش از نیمی از افغانستان را در اشغال خود دارد. چنانچه این جنگ ۱۸ سال دیگر نیز ادامه داشته باشد؛ نتیجه همین یا حتی بدتر می‌شود. مشخص است که برای تراژدی افغانستان راه حل سیاسی وجود ندارد. به طور غریزی ترامپ مایل به خروج نظامیان آمریکایی و حصول نوعی از توافق با طالبان است- موضوعی که بولتون با آن مخالفت کرد.

با این حساب، او فردی بسیار جنگ طلب با دیدگاه افراطی بی‌نهایت خطرناک بود و اخراجش قطعاً به فال نیک گرفته می‌شود. اما اینکه اخراجش به این معنا خواهد بود که جناح جنگ طلب در دولت ترامپ به اقلیت تنزل خواهد یافت؛ موضوعی است که در آینده مشخص می‌شود.

*اخراج بولتون چه تاثیری بر سیاست آمریکا در قبال ایران خواهد داشت؟

در حالیکه بولتون موضعی منفی و افراط گرا در قبال بسیاری از مسائل بین‌المللی اتخاذ می‌کرد؛ دشمنی ویژه‌ای با ایران داشت. نظرات وی بازتاب نظرات اسرائیل و عربستان سعودی بود و حتی شاید در مقام دشمنی، واقعیت‌گرایی او به مراتب کمتر از آنها بود. در سخنرانی که در سال ۲۰۱۷ میلادی در جمع سازمان تروریستی منافقین داشت؛ از آنها به عنوان جایگزینی خوب برای دولت ایران یاد کرد. حتی وعده داد که پیش از ۲۰۱۹، با آنها در تهران جشن پیروزی بگیرد. همزمان، از بابت این سخنرانی‌ها ده‌ها هزار دلال از منافقین یا حامیانشان اجرت گرفت. در یادداشتی که در ۲۶ مارس ۲۰۱۵ برای نیویورک تایمز با عنوان «برای متوقف کردن بمب‌های ایران، ایران را بمباران کنیم» نوشت؛ بولتون پیش‌بینی کرد «ایران درباره برنامه هسته‌ای خود مذاکره نمی‌کند و تحریم‌ها هم مانع از ساخت یک سازه وسیع و عمیق تسلیحاتی نمی‌شود… زمان به طرز فاجعه‌باری تنگ است اما امکان موفقیت حمله همچنان وجود دارد».

البته که پیش‌بینی او غلط از آب در آمد چراکه دیدیم ایران با دولت آمریکا و همه اعضای دائم شورای امنیت به اضافه آلمان به توافق رسید و توافق هسته‌ای را امضا کرد که برنامه صلح‌آمیز هسته‌ایش را به شدت مهار می‌کرد اما حتی با این وجود و بعد از اینکه بولتون به سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید منصوب شد؛ باز هم به مواضع سازش‌ناپذیر خود ادامه داد.

*با اخراج بولتون، این گمانه‌زنی به وجود آمد که ترامپ راه دیپلماتیکی را با ایران در پیش می‌گیرد. از سوی دیگر، حملات یمنی‌ها علیه آرامکو موجب شد تا واشنگتن از آمادگی برای جنگ با ایران سخن بگوید. ارزیابی شما از این وضعیت چیست؟

اگرچه در دولت ترامپ، بولتون در رأس موضع‌گیری افراطی علیه ایران بود؛ قطعاً وی تنها شخصی نبود که چنین نظراتی در قبال ایران داشت. حملات حوثی‌ها علیه پالایشگاه‌های سعودی نشان داد که شماری از مقامات بلندپایه آمریکایی به ویژه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا قدم جای پای او گذاشته‌ و علیرغم این حقیقت که حوثی‌ها عهده‌دار مسئولیت شده‌اند؛ ایران را برای حمله‌ها مقصر می‌دانند. این نشان می‌دهد که سیاست آمریکا در قبال ایران قرار نیست در نتیجه اخراج بولتون تغییر زیادی به خود ببیند.

دشمنی آمریکا با ایران به دولت ترامپ محدود نیست. حتی در دوره اوباما هم کنگره موضع بسیار خصمانه‌ای نسبت به ایران اتخاذ و با توافق بزرگ هسته‌ای مخالفت کرد. مادامیکه فعالان سیاسی به اصطلاح نئوکان و حامی اسرائیل در شعب مختلف دولت آمریکا چنین نفوذ قدرتمندی را بر کابینه دولت و هر ۲ حزب سیاسی (دموکرات و جمهوریخواه) داشته باشند؛ خصومت با ایران ادامه خواهد داشت. اخراج شماری از افراد یا انکار شکست سیاست‌های نظامی و پارتیزانی در خاورمیانه طی چند دهه گذشته آن چیزی نیست که ضرورت دارد بلکه باید سیاست‌های آمریکا مجدداً به طور گسترده‌ای ارزیابی شود.

پرفسور «فرهنگ جهان‌پور» می‌گوید اگرچه اخراج بولتون تاثیر چندانی در سیاست خارجی آمریکا ندارد، اما حمله به آرامکو لزوم پرهیز همه طرفین از جدال و تاسی به واقع‌گرایی را بیش از پیش نمایان کرد.

*اخیراً صحبت از نزدیکی دوباره به ایران حتی با در نظر گرفتن احتمال دیدار روحانی و ترامپ رؤسای جمهور ایران و آمریکا مطرح می‌شود. با در نظر گرفتن چنین دشمنی عمیقی، چشم‌انداز رابطه ۲ کشور را چطور ارزیابی می‌کنید؟

حمله حوثی‌ها به پالایشگاه‌های سعودی نشان داد حتی یک کشور کوچک با منابع محدود قادر به تحمیل خسارتی چنین بزرگ به کشوری به مراتب بزرگتر و قویتر است و می‌تواند نیمی از تولید نفت عربستان سعودی را تحت‌الشعاع قرار داده و تبعات عظیمی را برای آن کشور، بازارهای نفت و اقتصاد جهانی به بار آورد. آنهایی که در خانه‌های شیشه‌ای نشسته‌اند، باید از سنگ‌اندازی پرهیز کنند. اگر چنین حمله کوچکی می‌تواند چنین تاثیر خسارت‌باری را به جا بگذارد؛ تصور کنید اگر جنگی بزرگ در خلیج فارس دربگیرد و ایران علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی، امارات، بحرین و غیره انتقام‌جویی کند؛ چه پیش خواهد آمد. نتیجه یکی از تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد در نخستین روزهای جنگ احتمالی با ایران، منطقه متحمل تریلیون‌ها دلار خسارت می‌شود. چنین مسئله‌ای برای ایران و دیگر کشورهای منطقه‌ای هم صدق می‌کند. برای همین است که در مواجهه با این حمله، غرب و به ویژه آمریکا یکی از این ۲ گزینه را می‌توانند اتخاذ کنند: یا دست به ماجراجویی نظامی با تبعات نامعلوم بزنند یا تلاشی جدی برای گفتگو آن هم با هدف برقرای صلح در یمن و از آن بیشتر ایجاد محدوده امنیت منطقه‌ای در خاورمیانه به خرج دهند که این می‌تواند شامل همه کشورهای منطقه از جمله اعضای شورای همکاری خلیج فارس، ایران، عراق و دیگر کشورها باشد.

اگر دیدار بین رؤسای جمهور ایران و آمریکا تا پیش از رویدادهای اخیر مفید و مطلوب بود، اکنون که با عمق فاجعه آشنا شده‌ایم، چنین دیداری یا دست‌کم مذاکرات جدی دوجانبه حیاتی و ضروری می‌نماید. ایران دست دوستی به سوی غرب دراز و به ازای رفع تحریم‌ها، با توافق هسته‌ای مهمی موافقت کرد که فعالیت‌های هسته‌ایش را به شدت محدود کرد. اگرچه طبق ۱۵ گزارش آژانس، ایران به همه تعهداتش ذیل برجام پایبند بوده، به دلیل تحریم‌های فراسرزمینی و نامشروع آمریکا از امتیازات اقتصادی توافق محروم مانده. همچنان که شاهد شکست کامل سیاست «فشار حداکثری» هستیم و برخی از پیامدهای احتمالی وقوع جنگ میان ایران و دیگر کشورهای منطقه گوشزد شده است، پیروی همه طرفین از واقع‌گرایی و تلاش برای تنش‌زدایی بیش از پیش فوریت می‌یابد. آمریکا باید تحریم‌ها را برداشته و به برجام برگردد. قدرت‌های منطقه‌ای ازجمله ایران و عربستان سعودی باید درک کنند که با تشدید خصومت‌ها راه به جایی نمی‌برند و جامعه بین‌الملل به رهبری سازمان ملل یا اتحادیه اروپا باید آغازگر روند میانجیگری و مذاکره در راستای حصول توافقی عادلانه و با دوام میان ایران و آمریکا و همچنین ایران و کشورهای منطقه باشد.

رویترز: سامانه گران‌قیمت عربستان در برابر حملات پهپادی و کروز بی‌فایده است

 رویترز در یادداشتی به ناکارآمدی سیستم دفاع موشکی عربستان سعودی پرداخته است.

رویترز به نقل از یک مقام امنیتی عربستان که نخواسته نامش فاش شود گفت: عربستان کاملاً بی دفاع است؛ به خصوص در بخش تاسیسات نفتی هیچ سپری برای دفاع در برابر موشک و پهپاد وجود ندارد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، رویترز نوشت: پولی که آمریکا از عربستان برای دادن سیستم دفاع موشکی پاتریوت گرفته با حملات بسیار ارزان قیمت پهپادی و موشک کروز سازگار نیست. درحقیقت سیستم دفاع موشکی عربستان در برابر طیف وسیعی از حملات ناکارآمد است و این ناکارآمدی کاملاً درحملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو در شرق این کشور دیده شده است.

براساس آمارهای موسسه معتبر CSIS ایران با قابلیت موشکی خود به راحتی قادر به شکست دیوار دفاعی عربستان است. به همین خاطر است که عربستان و آمریکا این کشور را مسئول اصلی حملات روز شنبه می‌دانند؛ اتهامی که ایران آن را قویاً رد کرده است.

رویترز به نقل از یک مقام امنیتی عربستان که نخواسته نامش فاش شود گفت: عربستان کاملاً بی دفاع است؛ به خصوص در بخش تاسیسات نفتی هیچ سپری برای دفاع در برابر موشک و پهپاد وجود ندارد.

سیستمی که اکنون عربستان میلیاردها دلار بابت آن به آمریکا پول داده تا خود را محافظت کند، پاتریوت است که البته در برابر موشک‌های بردبلند حوثی‌ها امتحان خود را خوب پس داده و حتی از ریاض هم محافظت کرده، اما اکنون می‌بینیم که این سیستم در برابر موشک‌های کروز و پهپاد عملاً هیچ کاری نمی‌کند. با این حال عربستان مجبور شده دو سامانه دفاع موشکی پاتریوت خود را به میدان‌های نفتی راس تنوره و شیبه منتقل کند چون به شدت از تکرار حملات روز شنبه هراس دارد.

خبر اصلی را در رویترز ببینید

فارین پالیسی: شواهدی مبنی بر نقش ایران در عملیات حمله به تاسیسات نفتی عربستان موجود نیست

در چند روزی که از حمله حوثی‌های یمن به تاسیسات نفتی عربستان سعودی می‌گذرد، خیلی‌ها تلاش کرده‌اند با انتساب این حمله به جمهوری اسلامی ایران بهانه‌ای برای جنگ افروزی در خلیج فارس به‌دست آورند. اما شواهدی که اثبات کند ایران نقش موثری در این حمله داشته به‌دست نیامده است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا از فارین پالیسی؛ به‌رفم این‌که شواهد موجود حکایت از این دارد که جمهوری اسلامی نقشی در جریان حمله به آرامکو ندارد، اما کارشناسان بر این عقیده‌اند که آمریکا هم برخلاف تمام ادعاهایش تمایلی به درگیری نظامی در منطقه ندارد. چنان‌که تاکنون دیگر مواردی هم که حملات انجام شده به جمهوری اسلامی ایران منتسب شده‌اند، منجر به درگیری نظامی این کشور با ایالات متحده نشده است.

در مقاله‌ای که در پی می‌آید، روبی گرامر، الیاس گرول و ایمی مکینون نویسندگان ارشد فارین پالیسی تلاش کرده‌اند به پرسش‌های موجود درباره حملات پهبادی به تاسیسات نفتی عربستان پاسخ دهند. پاسخ‌هایی که اغلب به این نتیجه می‌رسد که شواهدی مبنی بر نقش ایران در این عملیات موجود نیست…

حملات روز شنبه به تاسیسات و زیرساخت‌های نفتی عربستان سعودی بازارهای بین‌المللی نفت را دچار آشوب کرده تنش‌ها را بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده افزایش داده؛ تا حدی‌که پرزیدنت دونالد ترامپ تهدید کرده که ارتش آمریکا  آماده پاسخ متقابل به جمهوری اسلامی ایران، تسلیحاتش را روی اهداف ایرانی “قفل‌شده و بارگیری‌شده” نگه داشته است.

اما هنوز در مورد این حملات ناشناخته‌ها و ابهامات زیادی موجود است، از جمله این‌که چه کسی این حمله را انجام داده؛ و موشک‌ها یا هواپیماهای بدون سرنشینی که موفق شده‌اند نیمی از تولید نفت روزانه عربستان سعودی را نابود کنند، از کجا پرتاب شده‌اند. در این بین مقامات آمریکا جمهوری اسلامی ایران را مقصر دانسته؛ اما ایرانی‌ها این اتهامات را رد کرده‌اند.

روز گذشته وزارت امور خارجه عربستان سعودی در بیانیه‌ای گفت که «تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که سلاح‌های به کار رفته در این حمله سلاح‌های ایرانی بوده‌اند. اما تحقیقات برای تعیین مکان و نیروی دستوردهنده و البته مجری حمله همچنان ادامه دارد».

شورشیان حوثی یمن که از حمایت تهران برخوردار هستند، مسئولیت این عملیات را برعهده گرفته‌اند، اما هنوز این پرسش برای تحلیلگران پاسخ داده نشده که آیا این گروه توانایی انجام عملیاتی چنین پیچیده و جسورانه را دارد یا نه.

در پاسخ به این سؤال که آیا جمهوری اسلامی ایران مسئول حملات است یا نه؛ دونالد ترامپ گفت که شواهد موجود به تهران اشاره دارد. او در ادامه گفت که میزان مسئولیت تهران در این حملات در حال بررسی است.

مقامات آمریکا تصاویری ماهواره‌ای از تبعات این حملات را منتشر کرده‌اند، اما جز این تصاویر اطلاعات دیگری که ادعاهای آمریکا مبنی بر دخالت جمهوری اسلامی ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان را اثبات کند، منتشر نشده است. سایر قدرت‌های بزرگ از جمله اتحادیه اروپا و چین نیز خواستار احتیاط در مورد تعیین عجولانه مقصر هستند.

حالا در این فضای بلاتکلیف، چند پرسش اساسی وجود دارد که پاسخ آن‌ها می‌تواند در ادامه درگیری‌های  بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده نقش کلیدی داشته باشد.

 حملات چگونه انجام شده؟

هنوز دقیقاً مشخص نشده که حملات چگونه انجام شده؛ اما شواهد موجود حاکی از این هستند که حمله به تاسیسات نفتی آرامکو یا حمله موشکی بوده، یا حمله با هواپیماهای بدون سرنشین و یا ترکیبی از این دو روش. این حملات مناطق نفتی سعودی و کارخانه های فرآوری نفت را ویران کرده است. مقامات آمریکایی با انتشار تصاویری اشاره کرده‌اند که ۱۷ نقطه از تأسیسات مورد هدف قرار گرفته‌اند. تصاویر البته اطلاعات خاصی از موقعیت مکانی منطقه‌ای که حملات از آن‌جا صورت گرفته است، نمی‌دهند.

چه کسی مسئول است؟

جان میلر ژنرال بازنشسته می گوید که ایالات متحده و عربستان سعودی باید جنگ یمن را تمام کرده و حملاتشان را متوجه جمهوری اسلامی ایران کنند.

شورشیان حوثی مورد جمهوری اسلامی ایران مسئولیت حمله به تاسیسات آرامکو را بر عهده گرفته و ادعا کرده‌اند که در این عملیات از ۱۰ هواپیمای بدون سرنشین استفاده شده است. روز دوشنبه این گروه تهدید کرد که حملات دیگری به تأسیسات نفتی سعودی انجام خواهد داد و البته ادعا کرد که تسلیحات حوثی‌ها توانایی دسترسی به هر جایی را در عربستان دارند.

مقامات آمریکا اما اعلام کرده‌اند که ادعای حوثی‌ها محل تردید است و اظهار داشتند که ماهیت پیچیده این حملات فراتر از توانایی‌های این گروه شورشی است. وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پومپئو، نیز به‌سرعت انگشت اتهام را به سمت ایران گرفت و در همان روز شنبه در توئیتی گفت: “از همه ملت‌ها می‌خواهیم حملات ایران را به صورت آشکار و علنی و بدون ابهام محکوم کنند.” وی در ادامه ادعا کرد که هیچ مدرکی برای تأیید این‌که حملات از یمن انجام گرفته‌اند وجود ندارد». پومپئو مدرکی برای تایید اظهاراتش ارائه نکرد.

مقامات آمریکا هم‌چنین ادعا می‌کنند که بر اساس  تصاویر ماهواره‌ای حملات از شمال یا شمال غربی انجام شده است؛ یعنی از ایران یا عراق. اما خساراتی که در ضلع غربی مخازن نفتی به‌وجود آمده، ادعاهای این مقامات را زیر سوال می‌برد.

یک احتمال قابل قبول دیگر هم مبنی بر این احتمال است که رزمندگان حوثی عملیات را از داخل عربستان سعودی هدایت کرده‌اند. بیانیه حوثی‌ها که در آن از «همکاری مردم شریف عربستان» تشکر شده، این احتمال را قابل قبول جلوه می‌دهد.

آیا تندروهای ایران می‌توانند این حمله را انجام داده باشند؟

با این‌که جناح‌های سیاسی داخل ایران، از جمله اصلاح‌طلبان و برخی گروه‌ها سال‌هاست در مورد سیاست‌های روابط خارجی و به‌خصوص پذیرش توافق هسته‌ای موسوم به برجام با هم اختلاف نظر دارند؛ اما اکثر کارشناسان در این‌که یک جناح تندرو در ایران این حملات را آغاز کرده باشد، تردید دارند. باربارا لیف، سفیر سابق ایالات متحده در امارات متحده عربی می‌گوید: “ماهیت استراتژیک این هدف، چنین عملیاتی را جزو عملیاتی به‌شمار می‌آورد که باید رهبری یا دولت دستور انجام‌شان را صادر کنند؛ و اقدامی نیست که توقع داشته باشیم عناصر سرکش به خود اجازه انجام آن را بدهند».

سوزان مالونی، متخصص امور خاورمیانه در موسسه بروکینگز نیز می‌گوید «با این‌که هنوز صحبت درباره دخالت ایران در این حمله خیلی زود است؛ اما این مشخص است که انجام چنین عملیاتی بدون رضایت و آگاهی رهبری ارشد ایران احتمالی در حد صفر درصد دارد».

آیا ممکن است حملات از عراق آغاز شده باشد؟

کارشناسان و مقامات دیگری وجود دارند که بر امکان انجام حملات توسط گروه‌های نیابتی ایران از خاک عراق یا سوریه پافشاری می‌کنند. حتی مقامات ایالات متحده ادعا می‌کنند که حمله پهبادی ماه مه به عربستان سعودی نیز از عراق آغاز شده بوده. با این‌حال دولت عراق با قاطعیت این موضوع را انکار می‌کند. بغداد هم‌چنین ادعا کرده که پومپئو به نخست وزیر عراق عادل عبدالمهدی اطمینان داده که حملات از قلمرو عراق انجام نشده است. وزارت امور خارجه آمریکا هنوز درباره این روایت دولت عراق اظهارنظر نکرده است.

آیا ایران می‌توانسته چنین حمله‌ای را از خاک خودش آغاز کند؟

مقامات ایالات متحده روی این احتمال پافشاری می‌کنند. اما کارشناسان سیاسی بر این عقیده‌اند که اگر هم بر فرض محال جمهوری اسلامی ایران در این قضیه نقشی داشت، بی‌تردید این کار را از سریق نیروهای نیابتی‌اش انجام می‌داد- که فرصت انکار و تکذیب را داشته باشد. در کل به‌نظر کارشناسان منطقی نیست کشوری چنین اشتباه بزرگی مرتکب شود.

می گویند سناریوی احتمالی است ، نشان دهنده تشدید قابل توجه است. مقامات رسمی و فعلی آمریکا می گویند که کتاب پخش رسمی ایران ، حمله از طریق نزدیکان این کشور به دیگر کشورها است تا از این طریق استحکام قابل قبول را حفظ کند.

فارین پالیسی: شواهدی مبنی بر نقش ایران در عملیات حمله به تاسیسات نفتی عربستان موجود نیست

پاسخ آمریکا چه خواهد بود؟

آمریکایی‌ها بر این باورند که علیرغم تنش‌هایی که بین ایالات متحده و متحدانش در اروپا و آسیا در زمان ترامپ به‌وجود آمده؛ اما جمهوری اسلامی تنها کشوری است که از درگیری با آمریکا استقبال می‌کند تا مستقیماً زیرساخت های نفتی خلیج فارس را که نقشی مستقیم در بازارهای جهانی انرژی دارند، مورد تهدید قرار دهد. به این دلیل هم هست که ترامپ گفته که اگر عربستان اعلام رسمی کند، می‌تواند یک درگیری مستقیم با ایران انجام دهد- با این‌که وزارت امور خارجه عربستان سعودی در بیانیه خود اعلام کرده که این کشور پادشاهی “توانایی و اراده دفاع از سرزمین و مردم خود را” دارد!

با این‌حال و به‌رغم تمام ادعاها ترامپ که در روزهای اوج تنش با ایران بارها اظهار کرده که زندگی آمریکایی‌ها خط قرمز اوست؛ بعید است یک سال پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری، برای گرفتن انتقام عربستان سعودی تن به جنگی بدهد که حداقل برای بیشتر رای‌دهندگان اتفاقی جذاب نیست! به‌خصوص که شعار اصلی دونالد ترامپ  خروج نیروهای آمریکایی از خاورمیانه بوده نه ورود در یک جنگ دیگر.

برای همین هم کارشناسان به صحبت‌های ترامپ در روز دوشنبه اشاره می‌کنند که گفت “دوست دارد از جنگ با ایران جلوگیری کند و از دیپلماسی با ایران هرگز خسته نشده است. ترامپ هم‌چنین گفت که “من می دانم که بالاخره توافق حاصل خواهد شد»…

مقام آمریکایی: واشنگتن مدارک دست داشتن ایران در حمله ی آرامکو را به سازمان ملل ارایه می کند

ایالات متحده قرار است شواهدی از مقصر بودن ایران در حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را هفته آینده در مجمع عمومی سازمان ملل ارائه دهد.

یک مقام آمریکایی بدون ذکر نام گفت: ایالات متحده قرار است شواهدی از مقصر بودن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را هفته آینده در مجمع عمومی سازمان ملل ارائه دهد.

مقام آمریکایی: واشنگتن مدارک دست داشتن ایران در حمله ی آرامکو را به سازمان ملل ارایه می کند

به گزارش شفقنا به نقل از اسپوتنیک، واشنگتن معتقد است که در این حمله نه تنها از پهپادها بلکه از موشک های کروز نیز استفاده شده است و این حمله از طرف جمهوری اسلامی و نه از یمن صورت گرفته است. برخی منابع خبری نیز گزارش دادند که حملات موشکی هایی از مناطقی در جنوب ایران انجام شده است.

در ۱۷ سپتامبر، مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که سربازان آمریکایی در ارتباط با این حادثه در حالت آماده باش قرار گرفتند. پیشتر نیز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با نظر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور موافقت کرده بود که ایران در پشت این حملات قرار دارد.

در ۱۴ سپتامبر، پالایشگاه های نفتی آرامکو سعودی در شرق عربستان با هواپیماهای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله توسط جنگجویان انصارالله(حوثی ها) به عهده گرفته شد. پیشتر وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پمپئو از دخالت احتمالی تهران در این حملات خبر داده بود. به گفته وی، این حملات از یمن انجام نشده است. وزارت امور خارجه ایران این اتهامات را رد کرد و خاطرنشان کرد که سیاست آمریکا از “فشار حداکثر” به سمت “دروغ حداکثر” سوق پیدا کرده است.

خبرگزاری فرانسه: حمله به تاسیسات نفتی عربستان یورش به اعتبار آمریکا بود

خبرگزاری فرانسه نوشت: حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان تنها حمله به این کشور نبود، بلکه یورش به اعتبار آمریکا و شخص رییس جمهور این کشور دونالد ترامپ هم بود.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ پس از حمله روز شنبه به تاسیسات آرامکو در شرق عربستان، آمریکا در باتلاقی فرو رفته و نمی‌داند باید چطور و به چه کسی پاسخ این حمله را بدهد. ترامپ از همان ابتدای حمله، پاسخ را به اتمام نتایج تحقیقات عربستان موکول کرد و تلاش نمود تا خود را از ورطه یک جنگ ویرانگر دیگر در منطقه دور نگه دارد؛ واکنش او باعث شد تا تولسی گابارد از منتقدان دمکرات ترامپ صحبت از تعلل او به خاطر «اربابان سعودی» سخن بگوید. با این حال ترامپ چند روز بعد اعلام کرد رییس جمهور ضعیفی نیست و پاسخ این حمله را خواهد داد. اینجا نیز دمکرات‌ها حمله را شروع کردند و او را به بهانه‌تراشی برای به راه انداختن یک جنگ با ایران-همچون بهانه جرج بوش برای جنگ عراق-متهم نمودند.

خبرگزاری فرانسه: حمله به تاسیسات نفتی عربستان یورش به اعتبار آمریکا بود

خبرگزاری فرانسه تاکید می‌کند: چیزی که اکنون مشخص شده این است که حمله به عربستان سعودی نه تنها حمله به این کشور بلکه یورش به اعتبار آمریکا نیز است. آمریکایی که میلیاردها دلار سلاح و مهمات به متحد خود در خاورمیانه فروخته اما این تجهیزات نتوانسته‌اند عربستان را در برابر حمله چند پهپاد محافظت کنند. عربستان دلایل بسیار محکمی برای ناامیدی از آمریکا دارد چرا که این کشور از ایالات متحده انتظار داشت در برابر حمله روز شنبه موضع محکمی اتخاذ کند؛ که البته به نظر می‌رسد این انتظار از آمریکا به جا نخواهد بود.

این خبر در حال بروز رسانی است…Source link

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اربعین
پیشنهاد می کنم برای سنوات آینده محدودیت یک تا دو ساله در پذیرش زائر ایجاد کنیم/ درحال حاضر با مشکل جابه جایی زوار و آبرسانی مواجه هستیم/ برای تأمین امکانات حداقل نسبی باید تعداد زوار کنونی تا ۵۰ درصد کاهش یابد/ مبلغ کمک های مردمی امسال به ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد؛حسن پلارک در گفت وگو با شفقنا

شفقنا- هر چه به روز اربعین حسینی نزدیک تر می شویم، تردد زائرین به مرزها برای ورود به عراق و شرکت در این مراسم افزایش می یابد؛ مهندس حسن پلارک، رئیس کمیته مشارکت های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین علاوه بر اینکه به تلاش های صورت گرفته برای …

اربعین
گزارش تصویری(۱۶): زائران اربعین در حرم امام حسین(ع) و کربلای معلی

زمان انتشار : ۲۳ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۷:۴۹ | کد خبر : 824397 | پرینت شفقنا -گزارش تصویری(۱۶): زائران اربعین در حرم امام حسین(ع) و کربلای معلی عکس:محمد محسن زاده خبر قبلیتماس تلفنی ترامپ با اردوغان این بار برای آتش بس/ ترامپ به منطقه سفر می کند Source …

ایران
نفت، ما و نروژی‌ها | خبرگزاری بین المللی شفقنا

شفقنا- حمیدرضا شکوهی در سرمقاله روزنامه مردم سالاری نوشت: هفته گذشته، دو روز را در پنجمین کنگره نفت و نیرو گذراندم. شاید مهمترین تفاوت این کنگره و کنگره‌های مشابه را برای ایرانیان و دیگران، بتوانم در سخنرانی سفیر نروژ در ایران در این کنگره خلاصه کنم. آقای لارس نوردام، درباره …