انتقاد نماینده مازندران در شورای عالی استان‌ها از انتقال آب خزر به سمنان/ کلانتری حرف و عملش با هم یکی نیست/ فرض که آب را منتقل کردیم با رسوبات بجا مانده چه می‌کنیم؟


نماینده مازندران در شورای عالی استان ها گفت: رئیس سازمان محیط زیست حرف و عملش درباره موضوع انتقال آب خزر یکی نبود.

صاحب شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره انتقال آب دریای خزر به استان سمنان افزود: آقای کلانتری وقتی پشت تریبون می‌آید خودش  را حافظ محیط زیست می‌داند و دولت را در این زمینه متهم می کند و سیاست‌های کلان کشور را زیر سئوال می‌برد و از عدم همراهی مجلس درباره مخالفت با این انتقال می گوید اما در عمل کاری را که نباید انجام داد  و با انتقال آب خزر موافقت کرد که برای همگان جای بسی تعجب دارد. از این همه دوگانگی حیرت می کنیم.


بعید می‌دانم  پروژه عملی شود


نماینده مازندران در شورای عالی استان‌ها افزود: بعید است  این پروژه به نتیجه برسد. طبیعتا استان‌های شمالی کشور به این موضوع واکنش نشان می‌دهند و نکته مهم‌تر اینکه به فرض محال این پروژه اجرایی و مشکل آب سمنان برطرف شد. آیا فقط استان سمنان مشکل کم آ‌بی دارد؟بی‌آبی استان‌های دیگر را چگونه برطرف می‌کنند و آب کدامین دریاچه را می‌خواهند انتقال دهند؟


پاسخ منطقی برای انتقال آب خزر ندارند


وی گفت: طبیعی است که مسئولان جوابی منطقی برای مردم در زمینه اجرای انتقال آب خزر به سمنان ندارند. آیا تمامی راهکارهایی که مربوط به مدیریت آب است را انجام داده‌ و جواب نگرفته‌ایم؟اگر اقدامی انجام شده به مردم اعلام کنند تا همه از آن آگاه شوند. آیا ما نیز مانند دیگر کشورهای پیشرفته دنیا که برای مشکل بی‌آبی اقداماتی از جمله مهار آب‌های سطحی ، سیلاب‌ها، باران‌ها و… و تصفیه آب فاضلاب‌ها  و به‌کاری‌گیری آن در امور آبیاری را انجام داده‌ایم و باز هم مشکل حل نشد، آیا تغییر نوع کشت کشاورزی و جایگزین محصولات کم مصرف آب بجای پرمصرف، فرهنگ سازی اصلاح الگوی مصرف آب در بین خانوارها و … را  آنجام داده‌ایم و اتفاقی نیفتاد  یا اینکه فقط به دنبال انتقال آب خزر هستیم؛ اگر همه این اقدامات را انجام داده و باز هم استان سمنان بدون آب ماند آن‌وقت  مطمئن باشید دست بالا می زنیم و نمی‌گذاریم سمنانی‌ها بدون آب بمانند.


دولت نتوانست مشکل آب را مدیریت کند


شریفی عنوان کرد: اما مسئله این است که مسئولان اقدامات ابتدایی در زمینه مشکل بی آبی در مناطق کویری را انجام نداده و تنها راه برطرف شدن این مشکل را انتقال آب دریای خزر دانسته‌اند. دولت تلاش می‌کند با آغاز این پروژه بزرگ و جنجالی در حقیقت افکار عمومی را از وعده‌هایی که داد و به آن عمل نکرد، منحرف کند.


وی عنوان کرد: مسئولان برای این که  عجز، بی‌تدبیری و بی‌کفایتی خودشان را پنهان کنند با ارائه طرح‌های جنجالی، نماینده‌ها و مردم استان‌ها را به جان هم می اندازند تا بتواند افکار عمومی را از اقدامی که باید انجام می دادند و ندادند ، منحرف کنند.


طرح انتقال آب صرف اقتصادی ندارد


نماینده مازندران در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: این طرح نه صرفه اقتصادی و نه صلاح محیط زیستی دارد و همه ما باید تلاش کنیم این اتفاق نیفتد و باید مردم را نسبت به این موضوع آگاه کرد.


شریفی :  مسئولان اقدامات ابتدایی در زمینه مشکل بی آبی در مناطق کویری را انجام نداده و تنها راه برطرف شدن این مشکل را انتقال آب دریای خزر دانسته‌اند. دولت تلاش می‌کند با آغاز این پروژه بزرگ و جنجالی در حقیقت افکار عمومی را از وعده‌هایی که داد و به آن عمل نکرد، منحرف کند


وی با اشاره به اجرایی شدن این طرح و مشکلاتی که برای استان‌های شمالی به وجود خواهد آمد، گفت: بارها مشکلات اجرایی شدن این طرح برای استان‌های شمالی از سوی کارشناسان محیط زیست اعلام شده و اساسا  هر گونه دست بردن به اکوسیستم و طبیعت آثار جانبی فراوانی دارد که بعضی از آنها قابل کنترل و جبران بوده و برخی نیز غیرقابل جبران است.


آسیب به محیط زیست با لوله گذاری ها


وی سپس به لوله‌گذاری انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان اشاره کرد و گفت: طبیعتا مسیری را که برای این اقدام در نظر می‌گیرند آسیب های فراوانی به لحاظ زیست محیطی را به منطقه وارد خواهد کرد.


نماینده مازندران در شورای عالی استان‌ها ادامه داد:خزر یک  دریاچه است و  ظرفیت محدودی دارد که هر گونه برداشت از آن بدون محاسبه طبیعتا باعث پایین آمدن سطح آب آن شده و باعث مشکلات زیست محیطی فراوانی در منطقه می شود.


وی تصریح کرد: فرض کنیم که آب خزر به سمنان انتقال داه شد برای مواد جانبی و نمک به جای مانده از آن چه برنامه‌ای دار یم؟ نکند قرار است  رسوبات آن را مثل زباله‌های استان در جنگل‌های شمال دفن کنیم؟ 


فرض کنیم که آب خزر به سمنان انتقال داه شد برای مواد جانبی و نمک به جای مانده از آن چه برنامه‌ای دار یم؟ نکند قرار است  رسوبات آن را مثل زباله‌های استان در جنگل‌های شمال دفن کنیم؟ 


شریفی در آخر هم اضافه کرد : مسئولان باید بدانند مردم بسیار نگرانند، ما نیز نهایت تلاش‌مان را برای عدم تحقق این پروژه به کار خواهیم گرفت تا شاید  بتوانیم از طریق قانونی این مسائل را حل و فصل کنیم.


گفت‌وگو: مریم بازوندSource link

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار
در کدام استان‌ها سرطان معده شیوع بالایی دارد؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، عباس یزدانبد اظهار داشت: عوامل محیطی و ژنتیکی مهم‌ترین علت ابتلا به این نوع سرطان بوده و وضعیت اجتماعی و اقتصادی پائین، مصرف سیگار، مواد مخدر، بهداشت پائین دهان و دندان، پرخوری و چاقی از عوامل خطر ابتلا به سرطان معده است. وی اظهار …

اخبار
۴ میلیارد ریال کالای قاچاق در دزفول کشف شد‌

فرمانده انتظامی استان خوزستان با اشاره به انجام سه عملیات مجزا گفت: ۴ میلیارد ریال کالای قاچاق در شهرستان دزفول کشف شد‌. سردار حیدر عباس زاده  اظهارداشت: ماموران نیروی انتظامی در راستای طرح اجرای مبارزه با قاچاق کالا و ارز  با همکاری ماموران کلانتری 14 شهرستان دزفول با انجام اقدامات …

اخبار
کومان: احتمال رفتنم به بارسلونا وجود دارد

سرمربی هلند احتمال پیوستن به بارسلونا را رد نکرد. به گزارش وبسایت نود، رونالد کومان که براساس قراردادش با فدراسیون فوتبال هلند می تواند پس از یورو ۲۰۲۰ با فسخ قراردادش به تیم بارسلونا بپیوندد در نشست خبری خودش احتمال به وقوع پیوستن این اتفاق را رد نکرد. کومان که …