انفجار آرامکو چه بر سر قیمت نفت آورد؟


آفتاب‌‌نیوز :

در شنبه ای که گذشت تاسیسات شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) هدف حملات قرار گرفت اما آنچه که تعجب همگان را برانگیخت بازنشدن قفل قیمت نفت پس از این حملات بوده است.

بلومبرگ، در گزارشی تاکید کرده است قیمت نفت از نیمه دوم سال ۲۰۱۹ بر روی بشکه ای ۶۰ دلار مانده است و با توجه به گفته کارشناسان قیمت نفت تحت تاثیر جنگ تجاری چین و امریکا قفل شده است و تکان خوردن و باز شدن این قفل نیازمند تدابیر اقتصادی موثری است که احتمال آن بسیار پایین است.

انفجار آرامکو چه بر سر قیمت نفت آورد؟

بنا بر این گزارش انفجار آرامکو که توسط ۱۰ پهباد اتفاق افتاد باعث مختل شدن فرایند تولید نفت در این شرکت شد و پیش بینی می شود که اگر این حملات ادامه پیدا کند ارزش شرکت ملی نفت عربستان روز به روز کاهش پیدا کند.

اما مختل شدن فرایند تولید نفت در آرامکو باعث تکان خوردن بازار جهانی نفت نشده است و نفت برنت هنوز با قیمت بشکه ای ۶۰ دلار به فروش می رسد و کارشناسان پیش بینی می کنند قیمت نفت تا سال آینده حتی با وجود بهبود روابط چین و امریکا به بشکه ای ۵۷ دلار برسد.

حمله به آرامکو همزمان با آماده شدن عربستان برای گفت و گو در حوزه نفتی اتفاق افتاد و تاثیر آن بر مختل شدن روند تولید نفت این شرکت آن قدر زیاد بوده است که تولید نفت عربستان به نصف کاهش پیدا کرده است و این اتفاقات می تواند برنامه های ولیعهد عربستان مبنی بر فروش سهام خود آرامکو را پیچیده کند.

شاخص سهام این شرکت پس از حملات ۳.۱ درصد کاهش پیدا کرد و تا امروز ارزش سهام بهبود یافت و در حال حاضر ارزش سهام این شرکت ۰.۹ درصد پایین تر از قبل انفجار است.

به گفته کارشناسان حملاتی که در شنبه گذشته اتفاق افتاد تنها فروش سهام عربستان در اوپک را کمی حساس تر خواهد کرد و تنش های منطقه ای را تشدید خواهد کرد ولی تاثیر چندانی بر روی قیمت نفت و ارزش این طلای سیاه نخواهد گذاشت.

در حال حاضر ارزش آرامکو از نظر دولتمردان عربستان ۲ تریلیون دلار برآورد شده است ولی از نظر کارشناسان اقتصادی با توجه به این که آرامکو هدف حملات گسترده ای قرار گرفته است ارزش این غول نفتی ۱.۵ تریلیون دلار است.

از نظرکارشناسان اقتصادی هدف اصلی حملات در آرامکو بالا بردن ریسک فروش سهام عربستان در اوپک است چرا که این اتفاق سرمایه گزاران را به فکر فرو خواهد برد که آینده سرمایه گذاری در این غول نفتی چگونه خواهد بود؟Source link

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار
واکنش چین به حمله ترکیه به شمال سوریه | پایگاه خبری جماران – امام خمینی

چین از ترکیه خواست که تجاوز نظامی خود به شمال سوریه را متوقف کند.   به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری رویترز، چین از ترکیه خواست که تجاوز نظامی خود به شمال سوریه را متوقف کند. «گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانسی مطبوعاتی …

اخبار
تحصیل 112 دانش‌آموز دارای آسیب‌بینایی در مدارس کردستان

خلیل رنجبر امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در سنندج با تأکید بر اهمیت فرهنگ‌سازی در برخورد مناسب با افراد دارای آسیب بینایی اظهار کرد: 112 دانش‌آموز دارای آسیب بینایی خفیف تا عمیق در مدارس و مراکز با نیازهای ویژه یا تحت آموزش تلفیقی فراگیر در مدارس عادی از خدمات …

اخبار
توصیف بازی امشب ایران و بحرین در روزنامه قطری

روزنامه الرای قطر قبل از دیدار حساس ایران و بحرین در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ درباره این دیدار نوشت. به گزارش تابناک ورزشی و به نقل از الرای، در یکی از حساس‌ترین دیدار‌های دور رفت مرحله گروهی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ امروز بحرین از تیم ملی ایران پذیرایی خواهد کرد. …