تبليغات شما تبليغات شما

کاهش مصرف گاز در زمستان با ۱۲ راه موثر و کاربردی


کاهش مصرف گاز در زمستان به روش‌های مختلفی از جمله استفاده از پنجره‌های دوجداره، استفاده از عایق پنجره، پوشیدن لباس بیشتر و … امکان‌پذیر است.

کاهش مصرف گاز در زمستان


ستاره |
سرویس علوم –
راهکارهای زیادی برای کاهش مصرف گاز در زمستان وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به عایق کردن در و پنجره‌ها، نصب پرده‌های ضخیم، پوشیدن لباس بیشتر و … اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم ۱۲ مورد از بهترین راهکارها صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

راهکارهایی برای کاهش مصرف گاز در زمستان

۱۲ مورد از مهم‌ترین راهکارها برای کاهش مصرف گاز در زمستان عبارت‌اند از:

۱. بستن درب اتاق‌های بدون استفاده

یکی از بهترین روش‌های کاهش مصرف گاز در زمستان این است که درهای منزل و اتاق‌ها را ببندید. اگر یکی از اتاق‌هایتان سرد است و از هیچ نوع وسیله گرمایشی در داخل اتاق استفاده نمی‌شود، بهتر است در آن را ببندید تا هوای سرد وارد قسمت‌های دیگر خانه نشود. هم‌چنین از نصب فنر برای جلوگیری از ورود هوای سرد به داخل و باز نماندن درهایی که با فضای بیرون در ارتباطند را فراموش نکنید.

۲. پوشیدن لباس‌های بیشتر

یکی دیگر از راهکارهای کاهش مصرف گاز، کم کردن دمای خانه و پوشیدن لباس‌های گرم است. اگر تنها یک درجه از دمای خانه را کم کنید، به راحتی توانسته‌اید هزینه‌های گرمایشی منزل خود را ۵ درصد کاهش دهید.

۳. دو جداره کردن پنجره‌ها

یک پنجره تک جداره ۱۰ برابر بیشتر از یک پنجره دو جداره انرژی را هدر می‌دهد. برای کاهش هدر رفتن انرژی از طریق پنجره‌ها، یک لایه هوای ساکن بین محیط داخل و خارج ایجاد کنید. برای این منظور می‌توانید یک لایه دیگر شیشه یا اکریلیک شفاف روی پنجره نصب کرده و فضای بین آن‌ها را به طور کامل درزبندی کنید. با انجام این کار، از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌شود. برای اینکه تبادل حرارتی را از طریق پنجره‌ها کاهش دهید می‌توانید از قاب‌های استاندارد UPVC، آلومینیوم ترمال‌بریک استاندارد استفاده کنید.

کاهش مصرف گاز در زمستان

۴. استفاده از عایق‌های ویژه پنجره

عایق‌های ویژه پنجره که به شکل برچسب‌های شفاف در بازار موجود هستند، می‌توانند تا حدودی نقش پنجره‌های دو جداره را ایفا کنند. از این عایق‌ها هم می‌توانید در تابستان و هم در زمستان استفاده کنید. با استفاده از این عایق‌ها در تابستان می‌توانید به میزان ۸۰ درصد از ورود گرما به داخل منزل جلوگیری کنید. عایق‌های ویژه پنجره قادرند ۳۰ درصد از تلفات حرارتی را در فصل زمستان کاهش دهند. در صورتی که نتوانستید عایق‌های ویژه پنجره را تهیه کنید، می‌توانید از ورقه‌های پلاستیکی شفاف استفاده کنید. این ورقه‌ها دقیقا کار عایق پنجره را انجام می‌دهند. با استفاده از چسب‌های دو طرفه این ورقه‌ها را طوری به شیشه بچسبانید که چند میلی‌متر با آن فاصله داشته باشند. به عنوان راهکاری ساده تر می‌توانید در هفته‌هایی که هوا سردتر است دور تا دور پنجره‌ها را نایلون بکشید و آن را با چسب نواری پهن بچسبانید.

۵. پوشاندن کانال‌های کولر

برای این منظور بهتر است با استفاده از یک پوشش ضخیم، کانال‌های کولر را از داخل خانه بپوشانید.

کاهش مصرف گاز در زمستان

۶. متناسب بودن اندازه بخاری گازی با متراژ خانه

یکی دیگر از راهکار‌های کاهش مصرف گاز در زمستان انتخاب صحیح بخاری گازی است. بخاری را انتخاب کنید که با متراژ محلی که قرار است بخاری آنجا قرار بگیرد متناسب باشد. از بخاری بزرگ برای محیط کوچک یا بالعکس استفاده نکنید. هنگام انتخاب بخاری گازی، به برچسب انرژی که روی آن قید شده است توجه کنید. بخاری را انتخاب کنید که بازده انرژی بالایی داشته باشد. بازده انرژی روی برچسب انرژی قید شده است. رده انرژی A-B بهترین انتخاب و رده انرژی G بدترین انتخاب است. مدل‌های دارای رده انرژی A نسبت به مدل‌های دارای رده انرژی G، ۳۲ درصد بیشتر صرفه‌جویی خواهند داشت.

۷. عدم استفاده از شومینه

شومینه با این وجود که دکوراسیون داخلی منزل را زیباتر می‌کند، اما تأثیر مثبتی در گرمایش خانه ندارد. شومینه تنها محیط اطراف خودش را گرم می‌کند و تأثیر آن در دیگر نقاط منزل احساس نمی‌شود. در صورت عدم استفاده از شومینه، در شومینه را به طور کامل بپوشانید تا اثر دودکشی شومینه مهار شود.

۸. نصب پرده‌های چین‌دار

پرده‌های چین‌دار باعث کاهش مصرف گاز در زمستان می‌شوند و تا حد زیادی جلوی اتلاف حرارت را می‌گیرند. پرده‌های چین‌دار را در فصل تابستان نیز می‌توان مورد استفاده قرار داد. کارایی آن‌ها در فصل تابستان به این صورت است که جلوی تابش نور خورشید را می‌گیرند و باعث خنک شدن فضای داخل منزل می‌شوند. در فصل زمستان، پرده را طوری نصب کنید که امکان حرکت آزادانه هوا در پشت آن وجود نداشته باشد. برای این منظور می‌توانید فاصله ریل پرده تا دیوار را با تخته پر کنید.

۹. عایق‌بندی رادیاتورها

برای کاهش مصرف گاز در زمستان لازم است که این موارد را به خاطر داشته باشید:

  • لوله‌های آب گرم و رادیاتور مرکزی را عایق‌بندی کنید
  • گاه گاهی به شوفاژخانه بروید تا مطمئن شوید ترکیدگی یا شکافی در لوله‌ها دیده نمی‌شود
  • برای افزایش بازتاب حرارتی رادیاتور، یک ورق آلومینیومی را در پشت آن قرار دهید
  • روی رادیاتورها را نپوشانید
  • برای پنهان کردن رادیاتور، مبل یا اجسام دیگر را جلوی آن قرار ندهید و اجازه دهید هوای گرم داخل خانه پخش شود.
  • گاه گاهی رادیاتورها را هواگیری کرده و فن‌کوئل‌ها را تمیز کنید.

کاهش مصرف گاز در زمستان

۱۰. تنظیم آبگرمکن در دمای مناسب

یکی دیگر از راهکار‌های کاهش مصرف گاز در زمستان این است که دمای آبگرمکن را روی ۶۰ درجه سانتی گراد یا حتی کمتر تنظیم کنید. آبگرمکن‌های قدیمی و آبگرمکن‌هایی که در رده انرژی C یا پایین‌تر قرار دارند، سوخت بیشتری را هدر می‌دهند.

۱۱. انتخاب صحیح دودکش

  • دودکشی را انتخاب کنید که سطح داخلی‌اش صاف و صیقلی داده شده باشد.
  • سعی کنید در مسیر دودکش، از زانویی استفاده نشود.
  • برای اینکه اجسام خارجی نتوانند وارد دودکش شوند، بهتر است در بالای دودکش کلاهک مناسبی نصب کنید.

۱۲. روشن نگذاشتن بیهوده اجاق گاز

بهتر است هنگام طبخ غذا، شعله گاز را زیاد نکنید؛ زیرا دمای بالاتر از نقطه جوش باعث تبخیر آب غذا می‌شود و تأثیری در سرعت پخت غذا ندارد. همچنین بهتر است ظرف‌های کوچک را روی شعله‌های کوچک و ظرف‌های بزرگ را روی شعله‌های بزرگ قرار دهید.

نتیجه‌گیری

بر اساس مواردی که در بالا برای کاهش مصرف گاز در زمستان ذکر شد، چنین استنباط می‌شود که اولین و مهم‌ترین روش صرفه‌جویی در مصرف انرژی این است که متناسب با اندازه منزل و اتاق‌ها، اقدام به خرید وسایل گرمایشی کنید. یکی دیگر از مشکلات مرتبط با فصل سرما، گاز گرفتگی است؛ به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم با راه‌های جلوگیری از گاز گرفتگی با مونوکسید کربن آشنا شوید. به نظر شما بهترین راهکار صرفه‌جویی در مصرف گاز در زمستان چیست؟ نظرات خود را در بخش پایین همین مقاله با ما و سایر مخاطبان ستاره به اشتراک بگذارید. از این‌که تا پایان همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

Let’s block ads! (Why?)Source link

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار
شکست تلخ رئال مادرید مقابل پاری سن ژرمن در لیگ قهرمانان اروپا

رئال مادرید در دیداری انتقادآمیز و در حالی که از روزهای اوج خود فاصله بسیاری داشت، با سه گل مغلوب پی اس جی شد رئال نه حریف PSG شد و نه وی‌ای‌آر / سیمئونه از شکست فرار کرد شروع کهکشانی ها در لیگ قهرمانان دور از انتظار بود. رئال با …

اخبار
سی و هفتمین سالگرد جنایت صبرا و شتیلا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، تاریخ ننگین و شرم آور رژیم کودک کش صهیونیستی از بدو تاسیس تاکنون سرشار از جنایت و کشتار مردم مظلوم فلسطین بوده است که واقعه اردوگاه صبرا و شتیلا یکی از ده‌ها جنایت وحشیانه آنان است. در جنایت صبرا و شتیلا هزاران زن …

اخبار
زمان احتمالی معرفی گوشی تاشو W20 5G سامسونگ

گوشی هوشمند تاشو بعدی سامسونگ با اسم سامسونگ W20 5G، احتمالا نوامبر( آبان ماه) با قيمت پایه ی ۱, ۴۰۰ دلار معرفی و به بازار ارائه ميشود. تا به حال خبرهای متعددی درباره ی سعی سامسونگ براي طراحی و تولید گوشی هوشمند تاشدنی جدیدی با طراحی متفاوت منتشر شده هست. …